Приватний інноваційний вищий навчальний заклад IV рівня акредитації в місті Дніпро, Україна. Якісна освіта, що відповідає міжнародним стандартам.
 
Золочів. ДНЗ № 7 "Веселка"
 
.





Конспекти занять

 

Заняття з розвитку мовлення( середня група)

Тема заняття. Розповідання за картиною « Допомога птахам взимку»

Мета: Зв’язне мовлення . Вчити дітей складати  описову розповідь за зразком вихователя з опорою на наочний матеріал(картину) Навчити дітей відповідати на запитання не короткими фразами, а повним реченням;

Лексика. Учити добирати до іменників прикметники,словами передавати дію. Збагатити славний словами - назвами птахів, епітатими та дієсловами, продовжувати вчити вживати узагальнюючі слова. Розвивати вміння порівнювати предмети за однаковими і відмінними ознаками

Фонетика. Розвивати слухову увагу, розвиток почуття темпу й ритму;вправлятись у вимові звука (к)

Граматика . Продовжувати вчити засвоювати граматичні форми,відмінкові закінчення у словах Утворювати складні форми слів (червоногрудий, жовтогрудий, довгохвоста, куцохвоста)

Виховання любові і турботи до птахів.

Матеріал : звукозапис «Пори року»; дерева, годівничка ,тканинні мішечки, ілюстрації птахів, корм,картина «Допомога птахам взимку»,спостереження за птахами, заучування віршів, загадок, прикмет про птахів, дитина сорока,  снігова лісова поляна  із слідами птахів

 

Хід заняття

Організаційний момент.

Вихователь :Діти , подивіться один на одного і посміхніться. Побажайте один одному на вушко гарного настрою і цікавого дня.

Під  уривок із музичного твору «Вальс сніжинок» П.Чайковського, вихователь  пропонує послухати і розгадати загадку:

«Білокоса,білолиця,

Рукавом махає -

Сріблом все вкриває.»

- Як названо зиму в загадці? Як ще красиво можна сказати про неї?(діти добирають епітети)

- Що  робить зима? Як говорить про неї загадка?( відповіді дітей)

- Давайте попробуємо словами передати дію зими. Зима снігом що робить?(Вкриває,сипле,мете,стелить, трусить… )

 - Ви назвали багато слів, що передають дію зими,одні з них кажуть нам,що зима може бути тихою ,мовчазною, спокійною. Які це слова?( вкриває,трусить, стелить)

- А може бути й злою,голосною, сердитою. Підберіть слова,що передають ці властивості ( сипне, мете, жбурляє) .

«Холодно зараз в лісах і лугах.

Холодно зайчикам, лискам, птахам…»

-  Пригадайте птахів, що з нами зимують.

Діти: Горобець, снігур, синичка, ворона, сорока, дятел, галка.

-         Як називаються птахи, які залишаються з нами зимувати?

-         Цікаво , як їм живеться в цю зимову днину?! Я сьогодні хочу запросити   вас у

 « Пташину їдальню», чому вона так називається? (відповіді дітей)

Що потрібно нам із собою взяти ?(корм ,годівнички)

-   Тоді  вирушаємо( діти під музику за вибором вихователя крокують до пташиної їдальні, яка облаштована: стоїть багато дерев, висить годівничка)

Фізкультхвилинка:

-         Пташки крильця розправляють

       Їх до сонця піднімають

 (руки вгору)

-         Можна весело літати(махають руками)

-         І гарненько пострибати(стрибки)

-         На галявину злетілись,

-         Там зернят пташки наїлись( присіли і клюють)

-         Потім знову полетіли( помахали крильцями)

-         Дивно, так тихо тут , пташок не видно.

Сорока .Скре-ке-ке!Скре-ке-ке! Скре-ке-ке! Діти, лихо сталося у нас. Зима- чарівниця зачарувала моїх друзів - пташок, допоможіть, будь -  ласка. Скре –ке- ке! Скре – ке -ке! Скре -ке-ке!.(полетіла)

-Діти. Допоможемо нашим меншим друзям, тому що природа без них не може бути справжньою. Але де ж нам їх шукати?

- Малята будемо уважними, може знайдемо якусь підказку( оглядаються навколо і  знаходять галявину із слідами)

 Проводиться дидактична гра « Впізнай по слідах»

Вихователь пропонує дітям розглянути сліди птахів на снігу .

-  Ого, як багато слідів, чиї це сліди? ( пташок)

-  Як ви думаєте, хто тут походив ( горобчик, тому що сліди маленькі; ворона – сліди великі)

Недалеко від слідів діти знаходять сніжинку в середині якої є зображення горобчика(розглядають його)

-         Хто це?

-         Що можна сказати про горобчика?(маленький, сіренький, спритненький)

-  Чим харчуються горобці?

- Давайте пригадаємо віршика про горобчика. Дитина читає вірш:

 Ой мороз, який мороз!

всіх  пташок проймає дрож.

Скачуть, скачуть горобці:

Дайте нам зерна. Ців- ців!

( Іван Блашкевич)

Промовлянка:

Горобчик клюючи ячмінь:

-         Чий, чий ячмінь?Чий.чий?

-         Їжмо, їжмо

 

Вихователь . Розтанула сніжинка, ожив наш горобчик візьмемо його з собою.

- Хто спить у тій сніжинці? (ворона)

- Давайте розглянемо її:

- Що можна розповісти про ворону?(велика)

- Яке у неї піря(чорне)

-         Діти, давайте пригадаємо   забавлянку. Хором діти із вихователем промовляють забавлянку:

«Кра ,ворона, кра!

На полиці сиділа,

Дітям кашу варила.

Діти пішли до села,сама кашу поїла.

Тиш, тиш,тиш!»

(Зникла сніжинка, залишився малюнок ворони),який діти забирають із собою)

Діти напам’ять вивчають прикмети

Прикмета: Взимку ворони літають зграєю і кричать. (Це до негоди, вітру та снігу).

Оглядаються навколо і знаходять у сніжинці зачаровану синичку

Вихователь загадує загадку:

Непосида, невеличка,

Жовта майже вся пташка,

Любить сало і пшеницю.

Хто пізнав її?(синичка)

Діти  розглядають  синичку в сніжинці

-         Хто це є??

-         Яка пташка за величиною?(невеличка)

-         Якого кольору щічки( білі),лапки( сірі),шапочка ( чорна),фартушок ( жовтенький)?

-         Чим живиться синичка?

Дитина читає вірш:

«Я – пташка невеличка,

А звуть мене синичка,

Я по сніжку стрибаю,

і пісеньку співаю

Пі-пі-пі-пі»

(Іван Нехода)

- Ось і синичка ожила.

 - А зараз, діти, ми з вами пограємо. Гра називається «Хто як кричить?».

(Показую птахів: горобця, синичку, ворону. Як цвірінькає горобець? Як подає голос синичка?як  каркає ворона? Спочатку хором, а потім запитати одного).

- А зараз гру ускладнимо. Якщо я картинку піднімаю вгору, то ви говоріть голосно, а коли опускаю вниз, то тихо.

-А де ж ділася наша сорока? . Давайте пригадаємо чистомовку про сороку.

(діти говорять чистомовку і роблять  масаж біологічно активних зон обличчя та шиї)

Діти: Ока, ока, ока (потерти долоні одну об одну).

Де живе сорока?

Оки, оки, оки (розтирати лоб тильною стороною долоні).

Не знайти гнізда сороки.

Ок, ок, ок (кулачками проводити під крилами носа).

Не подзьобай колосок.

Ку, ку, ку (розширити вказівний і середній пальці у вигляді виделки і розтирати точки перед і за вушками).

Попити лети на ріку.

- Яка сорока?

- Яке у неї пір’я?

-         А ,ось і знайшлася наша сорока - білобока .

-          Діти, погляньте на малюнки, вони всі такі різні

Ігрова вправа «Склади слово»:

-         У сороки білі боки, значить вона яка? (Білобока сорока)

-          У снігура червона грудка, значить він який? (Снігур червоногрудий)

- У сороки довгий хвіст, значить вона яка? (Довгохвоста сорока)

-          У синиці куций хвіст, значить вона яка? (Куцехвоста синиця)

-          У ворони довгий дзьоб, значить вона яка? (довгодзьоба ворона)

 (Діти хором і індивідуально повторюють нове слово).

-          Але якщо добре придивитись, то в них є дещо спільне. Ви у мене спостережливі малята, здогадаєтесь?

-         Так. У всіх є голова (крила, хвости, лапки).

-          А чого ви ще не помітили? Будьте уважними і ще раз придивіться.

-          Вихователь указкою показує на дзьобики.

-          У всіх є дзьобик

- Їх усіх можна назвати одним словом: птахи.

Діти хором повторюють слово.

-         Дякуємо тобі, сороко , що повідомила нам про пригоду пташок.

-            Діти правда ,що нам дуже цікаво все ж як живеться пташка взимку у Пташиній їдальні.

-            Сорока : ось погляньте. Вивішує картину « Пташкам допоможи – їм зернятка принеси»

Запитання по картині:

-            Яка пора року зображена на картині?

-            Назвіть пташок, які прилетіли до годівнички?

-                     Які пташки на картині( веселі чи сумні)?

-                     Від чого залежить їх пригнічений стан?

-                     Що робить хлопчик?

-                     Про що говорять пташки ,коли голодні?

-                     Чим можна допомогти птахам?

-                     Як поводяться пташки біля годівнички?Як вони дякують за допомогу?

Зразок розповіді вихователя :

Наступила холодна зима. Зимуючим пташкам голодно і холодно. Для птахів настав важкий час: вони не завжди можуть знайти корм. Урожай пшениці та жита прибрали з полів, комахи зникли. Тому птахи прилітають ближче до людей, сподіваючись, що вони їх погодують. Діти разом з дорослими майструють різноманітні годівнички ,вивісили її на  дереві. Туди насипають різного корму:зерна, хліба , снігурам кусочок сала. Птахів прилетіло до них дуже багато. Вони  радіють ,стрибають, літають, дякують за піклування співають пісень.

Зразок розповіді дітей

-                     Прийшла зима, стало холодно. Сніг засипав землю. Пташкам дуже голодно, нема чого їсти. Діти з татом зробили годівничку і почепили на дерево. Сюди прилетіли синички, снігурі, горобці і ворона. «Ми добре зробили для пташок», – сказали дітки.

Діти по черзі складають розповідь

-         Дітки, птахам узимку холодно і тому, погляньте, вони настовбурчились. Що роблять птахи?

(Діти по черзі повторюють нове слово).

-А ось ці птахи кружляють.

 – Що роблять ці птахи,?

– Кружляють.

 -Діти, зображують зараз названі мною емоції і стани.

- Злякались пташки якихось шуму

- Почали прислухатись.

- Застигли на гілочках,

- Змерзли.

- І, о диво, смачний корм хтось приготував для них!

Проводиться гра « Визнач корм на дотик».

 (У мене в мішечках насипаний корм. Ваше завдання: помацати руками, визначити і назвати корм).

Підсумок заняття

Чого навчилися?

 – Що нового довідалися?

       Що їдять інші птахи взимку?

- Діти , ми будемо підгодовувати птахів взимку, щоб вони не загинули від голоду і холоду?

- Сьогодні ми з вами підемо на прогулянку, візьмемо з собою годівниці, зробленими своїми руками, розвісимо їх на дерева, насипемо різноманітного корму  і поспостерігаємо, як птахи будуть прилітати і як будуть клювати корм.

 

Заняття з розвитку мовлення в молодшій групіі.

Тема заняття:

Розповідь-бесіда з використанням картинок «Хто як до зими готуються»

Мета. Зв’язне мовлення. Вчити дітей брати участь у спільній бесіді – розмові на визначену тему, відповідати на запитання. Пояснювати,будувати самостійні висловлювання різних типів,складати невеличкі розповіді(2-3 речення) за  картинками за допомогою запитань вихователя. розвивати у дітей відчуття краси художнього слова

Граматика. Продовжувати роботу над правильним вживанням іменників у різних відмінкових формах,іменників із прикметниками. Вчити використовувати прості складнопідрядні речення.

Фонетика. Виробляти чітку дикцію під час вимови звуків в чистомовках. Навчити дітей виділяти перший звуку складах та останні склади у словах

Лексика. Збагатити словник дітей словами, що означають осінні явища природи, стан погоди,назви звірят

Виховувати інтерес до лісових звірят. Розвивати у дітей відчуття краси художнього слова

Матеріали:ляльковий зайчик,ширма для  лялькової вистави, ноутбук, презентація «Хто як до зими готується», легесенька музика.

Підготовка до заняття :   Дидактична гра з пізнавального розвитку «Такі різні                     тварини»,читання оповідання  Г. Скребицького В. Чапліна « Як заєць узимку живе»,перегляд лялькової вистави за оповіданням Т.Зінчук «Де зимує  ведмідь»,читання загадок про звірят,розгляд предметних картинок із зображенням звірят ,розучування рухливих ігор,розучування пальчикових ігор

 Хід заняття

(Вихователь організовує дітей навколо себе)

Вихователь:

Як багато тут вас друзі,

 Ніби  квіточок у лузі

І чорнявих, карооких.

 І білявих, синьооких

І кмітливих і розумних

І товстеньких і худеньких.

І жвавеньких, чарівненьких.

Радо всіх я ,Вас, вітаю,

І  здоров’я Всім бажаю!

- Скажіть мені малята, який у вас настрій( гарний, веселий, чудовий , добрий)

- Діти, сьогодні до нас на заняття завітав Зайчик.  Давайте привітаємось з ним.

- Добрий день!

- Зайчику, а чому ти такий сумний?

- Коли я йшов до дитячого садка, то намочив лапки. У лісі мокро, холодно і друзів  своїх я не міг знайти.

- Дітки, як ви гадаєте, чому так  сумно  Зайчику?

- Напевно, Зайчику, у тебе такий настрій, як у цьому віршику. Ось послухай (вихователь читає вірш К. Перелісної  «Недалеко до зими):і показує слайд

 

Вітер плаче, вітер віє,

Дощ осінній дрібно сіє.

Жовкне листя, в'януть квіти,

Скрізь калюжі поналито.

І ніде не видно пташки,

Ані бджілки, ні мурашки

  І метеликів нема,

Недалеко вже зима.

Зайчик :Мені не подобається така погода . А чому так сталося?

- Малята, розкажіть, чому ж так сталося. А як ми можемо пояснити Зайчику, що прийшла осінь (Стало холодно, на небі темні хмари, ідуть дощі, пожовтіло листя, дує холодний вітер і т. д)

Вихователь: Діти , давайте пограємо в гру «Що вміє робити природа восени?»        ( вихователь словесну інформацію підсилює музикою)

Вітер... (дує)

Листя...(пожовтіло)

Дощ...(іде)

 Вихователь : Щоб маленький Зайчик більше дізнався про осінь давайте пограємо у дидактичну гру «Незакінчені речення» . Я буду називати речення , а  Ви, кому покочу м’яч , той  буде його  закінчувати: (вихователь називає речення і показує слайди на комп’ютері)

§  Коли на небі багато хмар, таку погоду називають...

§  Коли дме вітер, така погода називається...

§   Коли йде дощ, погода …

§  Коли світить сонечко, погода називається...

§  В дощову погоду на вулиці...

§  В вітряну погоду на вулиці...

§  В хмарну погоду на вулиці...

Вихователь : Зрозумів , Зайчику? . Це означає, що незабаром до нас прийде білосніжна зима з холодами, морозами і заметілями . Саме тому до зими треба готовитись.

 Вихователь:Ви ,дітки, приготовились до зими? як саме?

Вихователь:А як же бути лісовим мешканцям,  коли настануть холоди? Як вони готуються до цієї пори  ?

Вихователь:Зайчику, хто є твої друзі?

Зайчик: Ось послухайте загадку:

«Малий гарний колобок,

Має шубку з колючок»

Діти:Їжачок( вихователь виставляє слайд їжачка)

-Їжачок який?

- Що їжачок любить їсти(різні жучки, комахи)

- Як їжачок готується до зими?

- Чому це їжачок наносив собі так багато листячка?

-Д. – Їжачок готує собі хатинку до зими

-         А що він буде робити взимку?     

-         Їжачки зариваються у опале листя, загортаються  у клубок і сплять

 

Давайте пригадаємо   пальчикову гру «Їжачок»

 Вихідне положення. Поставити долоні під кутом одна до одної. Розташувати пальці однієї руки між пальцями іншої. Ворушити прямими пальчиками і повторяємо

 

Діти , давайте пригадаємо чистомовку про їжачка:

(Фізкультхвилинка-чистомовка)

Через поле і лісок-ок-ок-ок

Йшов маленький їжачок-ок-ок-ок-ок.( ходьба)

Спинку спритно вигинав-ав-ав-ав-ав,(нахили вперед в сторони)

Гострі голки наставляв-ав-ав-ав-ав.(повороти тулуба)

На галявинці грибки-ки-ки-ки-ки ( присісти)

Позбирав він залюбки-ки-ки-ки-ки,

Покотився по землі-лі-лі-лі-лі,( покотитися)

Відпочив він на гіллі-лі-лі-лі-лі.( сісти)

Потім встав та потягнувся-увся-увся-увся-увся,( потягнутися)

Та й додому повернувся-увся-увся-увся-увся. ( ходьба)

Звеселились їжачата-ата-ата-ата-ата(посміятись)

І зустріли радо тата-ата-ата-ата-ата.Обнятись)

(Діти проговорюють чистомовку, супроводжуючи слова відповідними

рухами.)

-         Їжачок стомився і сказав « Пих». Ми  теж стомилися,наберіть носиком повітря , розведіть руки в сторони, опустіть різко і скажіть « Пих»

Вихователь . Ще з ким ти дружиш Зайчику?

Зайчик .Ось послухай, наступну загадка :

«Хоч у нього шуба є,

А як холод настає,

Він не їсть тоді, не п’є,

І не ходить, не гуляє,

А в барлозі спать лягає». (Ведмідь) ,

Діти  : Ведмідь( показ слайда)( пояснити дітям , що така « барліг»)

- Ведмідь який?

- Як ведмедик готується до зими?( осінню він багато їсть)

- Що осінню він  їсть?( малину, мед,різкі ягоди)

-   Взимку, що робить ? ( спить у барлозі і смокче лапу)

Вихователь:  Ведмідь спить, а ми тихесенько з ним пограємось.  У пригоді нам стануть наші пальчики. Зараз ми попробуємо зробити доброго ведмедика

Будьте уважні:середній і безіменний пальці притиснуті згори великим. Вказівний і мізинець трохи підняті вгору й зігнуті.

 

Зайчик:Ось ще загадка про мого, найкращого друга:

 

Стрибає з гілочки на гілку

Пухнастий м’ячик на ялинці .

Гриби збирає в лісі, шишки,

Гризе в дуплі своїм горішки.

Мелькає хвіст, руденька спинка.

Хто відповість? Цей звір, то  (білочка)

Вихователь показує на слайді білочку

Вихователь.Зараз пограємось пальчиками і послухаємо віршик

 Білка

Сидить білочка руденька,

 Продає гриби опеньки:

 Лисичці-сестричці,

Горобцю, синичці,

Ведмедику товстоп'ятому,

Зайченяті вусатому...

По черзі розгинати всі пальці, починаючи з великого.

 

 

Вихователь: Як до зими готується білка?( показ слайдів)

Розгляньте уважно малюнок

- Де живе ? (у дуплі)

- Що їсть ?

- Як готується білки восени?

- Білки  - запасають на зиму жолуді, горіхи, гриби, які ховають під опалим листям, або розвішують на сучках дерев на цілу зиму. В сплячку не впадають, а в холоди та хуртовини по декілька днів сплять .

Вихователь. Білочка линяє у неї шубка стає густою і вони не замерзнуть взимку

Вихователь. Тепер загадаю загадку я вам :

«Довгі вуха, куций хвіст,

Моркву і капусту їсть. Хто це такий?

Діти : зайчик

 Вихователь:Давайте за допомогою пальчиків покажемо які довгі вушка має зайчик

Пальці стиснуті в кулачок. Виставити вгору вказівний і середній пальці. Ворушити ними, повертаючи руку в різні боки

- Діти, а чи підготувався наш зайчик до зими?

- Чому ні?

-         Як зайчик готується до зими? Показ сюжетних слайдів(міняє сіру шубку на білу)

 

- Як ви думаєте ,чому?

- Чи холодно зайчику взимку?

- Де він живе?(не має постійного місця)

- Що їсть восени?А взимку?

Наступний слайд( показ лісових мешканців)

 

Вихователь :Зайчику – побігайчику . чи  всіх друзів ми відшукали ?

Зайчик: Так!

Вихователь: Хто це?(білочка,ведмедик,їжачок)

Де вони всі живуть?(у лісі)

Підсумок заняття:наступний слайд Про яких звірів ми дізналися?

- Як звірі готуються до зими?

- Хто на зиму запаси робить?

- Хто із звірів впадає в сплячку?

- Навіщо білка і заєць змінюють колір шерсті?

- Яка за настроєм пора року осінь?

 Гра «Послухай та  чітко повтори».

Ша-ша-ша – в осіннім лісі тиша.

Жа-жа-жа – спить маленьке ведмежа.

Жа-жа-жа – зайцю хвіст заважа.

Шу-шу-шу – гарну шубку ношу.

Жу-жу-жу – я білчат стережу.

Ше-ше-ше – вітрець сосни колише

Же-же-же – в лісі холодно вже.

Же-же-же – Ох, стомилися вже!

Показати слайд

 

 

Вихователь : Яка пора року прийде наступною? ( зима)

-        Яка зима (біла, холодна, весела…..)

Діти сідають на килимок ,закривають оченята , звучить легенька музика , вихователь проводить психогімнастику

Їжачок потягнувся вві сні, потягнувся вві сні,

А білчата дрімають в дуплі, дрімають в дуплі,

Ведмежатко дригнуло ногою, дригнуло ногою,

А зайчатко кива головою, кива головою,

Хитра лиска махнула хвостом, махнула хвостом,

Сірий вовк причаївся  й сховався за темним ліском, за темним ліском.

 

 

 

Тема:Розгляд картини « Білочка у лісі» та бесіда за її змістом( розвиток мовлення , молодший дошкільний вік)

Мета:Зв’язне мовлення. Формувати навички зв’язного мовлення: вчити дітей зрозуміло відповідати на запитання вихователя, брати участь у колективній бесіді ,використовувати у мовленні образні вислови із вірша.

Граматика. Вчити будувати прості речення, узгоджувати іменник з прикметником в роді та числі..

Фонетика. Вправляти у вимові звука ( ш), розвивати фонематичний слух. Розвивати дихання,мовну увагу;виховувати вміння слухати один одного

Словникова робота. Активізувати вживання у мовленні дітей словами - назвами (білочка, білченя, дупло) та іменників,що означають назви частин білочки.

Матеріал :іграшка білочки, дерева, листочки, картина « Білочка у лісі». корзинка з горішками

Підготовка до заняття:розгляд ілюстрації білочки,спостереження за білочкою,замальовка білочки, вивчення вірша Г. Демченко « Білочка»

Хід заняття.

Сюрпризний момент:

-         Малята ,підійдіть, будь - ласка,  всі до мене. Сьогодні по дорозі в дитячий садок, я зустріла малесеньке звірятко , яке загубилось від мами , принесла я його у групу, поклала у корзинку, зробила кубельце  і воно солодко заснуло.

-         Як ,ви думаєте! Хто б це міг бути? (відповіді дітей)

-         Ви хочете дізнатися ,то ж  це такий? Тоді послухайте вірш:

Хвіст трубою, спритні ніжки -

Плиг із гілки на сучок !-

Носить білочка горішки

 В золотий свій сундучок.

В неї очі,мов горішки

Кожушина хутряна,

Гострі вушка, наче ріжки ,-

У дуплі живе вона.

Г. Бойко

- Про кого це вірш?

- Про білочку, а дитинчатко білочки  таке  маленьке, як правильно назвати?( білченя)

- У мене в кошику спить маленьке, пухнасте білченя ( вихователь показу дітям м’яку іграшку білченяти.)

Діти розглядають білченя. Відповідають на питання вихователя:

- Яка шубка в білченяти? (М'яка, пухната, руденька)

 - Чим білченя чує, коли  йому говорить мама? (Вушками)

{ck-         Які  вушка у білочки?(наче ріжки)

 - Де вуха в білченяти? (на голові)

 - Що ще є на голові білченяти? (Око, ніс, рот)

{c}-         Які очі у білочки ?(як горішки)

{ck-         Який хвостик?

- Що вони їдять?

 - Діти, але подивіться білченя сумненьке, воно хоче додому до мами - білки, але не знає дорогу додому.

- А де живе білченя з мамою - білкою?

Діти: У лісі.

Вихователь: А ви знаєте, де ліс? Давайте, проведемо білченя до мами.

Білченя: Як добре, що ви мене проведете до моєї мами,але на вулиці вже похолоднішало .У мене шубка тепла, я не змерзну, а ви одягайтесь по-тепліше

 Вихователь: Щоб  ж треба нам одягнути.?

 Діти: Одягнемо штани, кофти, куртки, шапки, рукавиці, а на ноги взуємо чобітки або черевики(діти імітують одягання на вулицю) .

Вихователь промовляє  промовлянку- фізкультхвилинку

Ручки, ручки, ніжки, ніжки,    ( діти ідуть на місці)

Хочуть, хочуть погулять.                  

Одягайтеся швиденько –               

Підем Білочку вітать.

Де кофтинка? – Ось кофтинка                       (діти  імітують одягають кофтинки)

Руки сунем в рукави,                        

Добре все позастібаєм,

А ти, Білочко , нас жди.

Де штанці? – Знайшли штанці!                            (згинаються,одягають штанці)

Дітки наші молодці.

Заховаєм ноженята                            

У дитячі штаненята.

А тепер взуваєм ніжки, .                            (присіли,взуваються)

Підемо гуляти пішки.                            

Будуть ніжки крокувати,

Будуть дітки підростати.

Шапочку вдягнем й пальтечко,        (руки вгору,одягають шапочки і пальтечка)

Застібнем все безперечно.

Потім вийдемо гулять

Треба ж Білочку  шукать.                      

Звучить осіння мелодія, діти з вихователем і білченям мандрують до лісу         

  ( переходять у  групі в зону лісу. Стоять дерева, на підлозі розсипані листочки , на дереві на шнурочку сохнуть гриби. Там же зроблене дупло, яке закрите картиною                   « Білочка і лісі»),

Вихователь: Ось ми і потрапили до чарівного лісу.

 А яка пора року зараз? (Осінь.)

-         Що можна сказати про осінь, яка вона  ?( щедра,золота,багата.,холодна)

-         Що можна почути восени в природі?

Послухайте уважно і скажіть, що ви почули? (Звучить магнітофонний запис,а діти передають звуками) :

·        шум дощу – тук – тук- тук,

·        завивання вітру-у-у-у- …..,

·        гомін птахів- кря-кря-кря….,

·        шелест листя- ш-ш-ш-….

Дихальна вправа « Як пахне ліс»(дитина вдихає носиком, а видихає ротом, промовляючи а-а-а) повторити 3 рази

 - Чуєте запах  листя, грибів , десь тут     , напевно, живе білочка, щоб її відшукати пограємо в гру   «Підзорна труба»

(діти з пальчиків показують чарівну підзорну трубу, через яку можна побачити живі і неживі об'єкти зображені на картині). Тим часом  вихователь перевертає на дереві картину « Білочка у лісі»

Гра «Хто в кружечку живе?»

 Візьміть свою «чарівну підзорну трубу», і подивіться на об'єкт, на картини.

-         Яка пора року зображена на картині?

-         Чому так думаєте?

-         Хто намальований на картині?

-         Що білочка робить?

-         Який має вигляд?(описати будову тіла)

-         Чи не змерзне взимку білочка?

-         Який  настрій у білочки?

-         Де  живе білочка?

-         Що запасла собі на зиму?, що гризе білочка?

-         Чи є у білочки дитятко?

Дидактична гра « Придумай риму»

 Білочка грибів багато

 Назбирала     …….(білченятам).

 На берези і дуби

Вішає сушить    …….( гриби).

 Білченята ж із грибами

 Варять борщ смачний для( мами )

Вихователь: Це твоя мама білченятко?(вихователь садить іграшку на гілочку поряд з мамою)

-         Як звати маму білченяти?

-         Чим білченя схоже на маму?

-         Чим вони  відрізняються?

Гра – імітація « Відтворення рухів білочки»( стрибки на двох ногах)

Діти повертають білченя мамі - білочці. За що  вона дітям дарує горішки . якими діти роблять масаж

Взяли горішки у долоньки

 Візьмемо ручки раз і два,

Скажемо чарів слова.

Ви, горішки нас гартуйте,

Від хвороб усіх лікуйте.

В ручках  будемо  качати,

Свій масаж розпочинати

Заховали, показали

І в долоньках покачали.

Пальчики по називали.

Намалюєм на долонці

Сонечко кругленьке,

Промінці маленькі.

Ось масажу і кінець,

Хто робив його,

Той молодець!

Вихователь : Дякуємо білочко! Під осінню музику діти повертаються із лісу до дому.

 

 

 Тема заняття. Опис українського національного одягу.(розвиток мовлення, середній дошкільний вік)

Мета . Звязне мовлення. Вчити дітей описувати український одяг за схемами, послідовно та зв'язно розповідати про предмети українського національного одягу; відповідати на запитання повними реченнями ;вправляти дітей  у римуванні.

Лексика . Активізувати лексичний запас назвами українського національного одягу чоловічого та жіночого.

Граматика. Вчити дітей добирати відповідні прикметники до іменників, створювати пестливі слова;вдосконалювати вміння правильно вживати іменники з прийменниками.

Виховувати в дітей глибокі почуття любові до своєї Батьківщини, рідного народу.

Підготовка до заняття: екскурсія в міні - музей «Наші обереги», «Народної іграшки»,розгляд ляльки мотанки,бесіди в національному куточку, читання віршів про Україну, мову;вивчення віршів та пісень про український одяг , розгляд картин про національний одяг мого краю

Матеріал: лялька-дівчинка та лялька хлопчик в українському національному вбранні; свічка, український віночок; бутафорні коні з возом, скриня; ширма для виставки українського національного одягу магнітофон, українські мелодії.

 

Хід заняття

Вихователь. - Сьогодні, діти, ми з вами зустрілися на занятті знову,

                         Про маленьких українців поведем розмову.

                         Про теплий, рідний, любий дім

                         І вишиваночки у нім.

 

Вихователь. - Діти, скажіть мені, будь ласка, як називається наша Батьківщина? (Україна). Давайте сьогодні ми з вами запалимо свічечку, яка буде символом нашої любові до України. І у ваших сердечках нехай запалає маленький «вогник» гордості за те, що Ви - українці. Я прошу вас пронести цей вогник  через усе  своє життя. Тож будьте чесні, розумні, горді, любіть свою рідну Батьківщину.

Діти сідають на стільчики.

Вихователь. - А давайте, діти, спробуємо підібрати гарні слова про нашу Україну.

Дидактична гра «Яка наша Україна?»

Вихователь (починає): Україна - могутня. А ще яка?

Діти продовжують. Наприклад: Україна - калинова, квітуча, зоряна, барвінкова, багата, співуча, барвиста, дружня, мила, дорога, гарна, рідна.

Вихователь. - Молодці! Діти,  а як називають людей,  які живуть на Україні? (українці). А хто ви? (українці). Якою мовою розмовляють українці? (рідною, українською). Діти, що можна сказати про нашу рідну українську мову, яка вона?

Дидактична гра «Яка наша мова?»

(солов'їна, милозвучна, калинова, рідна, красива, пісенна, барвінкова, материнська, неповторна, казкова, співуча)

Звучить музика. З'являються ляльки - українці, Оленка і Тарасик.

Вихователь. - Діти, подивіться. До нас у гості завітали маленькі українці, Оленка і Тарасик. Давайте з ними привітаємося, скажемо їм «Доброго дня!». (Діти вітаються).

Вихователь. - Давайте запросимо Оленку і Тарасика до себе на заняття.

Катрусю, візьми, будь ласка, ляльку-українку до себе. Андрійку, а ти візьми ляльку-українця.

Вихователь.     - Хто ти, дівчинко маленька?

Дівчинка з лялькою в руках розказує віршик.

Українка я гарненька,

До барвистого віночка -

Вишиваночка-сорочка,

Фартушок і чобітки,

Й різноколірні стрічки...

Вихователь пропонує хлопчику взяти ляльку Тарасика на руки.

Вихователь. - Хто ти, хлопчику маленький?

Хлопчик розказує віршик.

Син я України - неньки,

Українцем я зовуся,

Україною горджуся!

Вихователь. - Діти, подивіться на одяг наших українців. Він у них звичайний чи  святковий.

-         Малята, скажіть, будь ласка, у що одягнений наш Тарасик? (сорочка-вишиванка, червоні шаровари, синій пояс, на голові - шапка, на ногах - чоботи).

Вихователь. - Діти, а у що одягнена лялечка Оленка? (сорочка-вишиванка, спідниця, фартушок, на голові віночок, на шиї - червоне намисто, на ногах - червоні чобітки)

Вихователь. - Оленка і Тарасик дуже хочуть пограти з нами в  цікаву гру.

Дидактична гра «Яке наше вбрання?»

Мета: вчити дітей добирати відповідні прикметники до іменників.

vУкраїнська сорочка яка? (вишита, тоненька, лляна, біла)

v Українські шаровари які? (широкі, червоні, просторі, великі, українські)

v Українська спідничка яка? (невеличка, яскрава, зручна, синя, пряма, вишита)

v Український пояс який? (чоловічий, широкий, міцний, довгий, ошатний)

vУкраїнські чобітки які? (червоні, міцні, високі, невисокі, зручні)

v Український віночок який? (різнокольоровий, гарний, квітучий, новий, барвистий)

Вихователь. - Молодці, малята! А зараз ми з вами трішки відпочинемо.

Рухлива гра «Передай віночок»(фізкультхвилинка)

Діти стають у коло. Під веселу українську мелодію передають віночок одне одному. Коли музика зупиняється, дитина, у чиїх руках опинився віночок, виходить на середину і танцює з віночком на голові довільні рухи. Коли це хлопчик, то він вибирає собі дівчинку і танцюють удвох.  Решта дітей весело плескають у долоні. Гра повторюється 3 рази.

Вихователь. - Наші ляльки-українці хочуть погратися з нами ще в одну гру.

Дидактична гра «Зроби слова лагідними»

Сорочка (А лагідно як сказати?) - сорочечка,

·        Дівчина - дівчинка;

·        Хлопець - хлопчик;

·        Вишиванка - вишиваночка;

·        Спідниця - спідничка;

·        Чоботи - чобітки;

·       Пояс - поясочок;

·        Фартух - фартушок.

Діти,Оленка і Тарасик  мені сказали, що хочуть сьогодні відвідати «Інтернет -магазин» і купити собі новий український одяг на свято. А давайте і ми помандруємо у цей незвичайний магазин. Хочете поїхати з ними на кониках? Тоді вирушаймо!

Звучить музика, діти їдуть на «кониках» в «Інтернет -магазин» (спеціально облаштована виставка українського національного одягу).

  Вихователь. - Ось ми з вами  вже в «Інтернет -магазині». Давайте роздивимося вітрину. Хто мені назве, який тут є одяг? (сорочка жіноча, спідничка, фартух, шаровари, сорочка чоловіча, пояс, чоботи, вишите плаття і т. д.).

Вихователь. - Діти, давайте допоможемо вибрати і купити святковий український одяг для Оленки і Тарасика, хто собі,мамі або бабусі,сестричці, татові чи братику. Хто хоче допомогти?Але для цього потрібно гарно про нього розповісти - описати, і тільки тоді ми можемо його отримати А  у пригоді нам стануть символи( піктограми) але спочатку давайте пригадаємо значення символів

1-назва одягу

2-колір

3-тканина

4-призначення за статтю

5-на яку частину тіла одягають

6-коли його одягають

  

Діти по черзі вибирають одяг Оленки та Тарасика описують його за символами  і складають у скриню на возі.

-         Дуже красиві покупки ми сьогодні зробили, всі залишаться задоволені можна і віршика попробувати скласти.

-         Творча гра «Склади віршик»

Діти добирають потрібні слова  і складають тематичні віршовані рядки.

Одягну український віночок

Затанцюю веселий ...(таночок).

Гарні хлопці стоять біля ганку,

А на них сорочки - ... (вишиванки).

Я танцюю гопак залюбки,

Адже в мене зручні ... (чобітки).

Вишиванку везу на гостинець:

Пам'ятайте, що я - ...(українець)!

Підсумок заняття
Обмін думками « Коли і навіщо ми одягаємо український одяг»

.

 

 

 

 


Новини


19 трав. 2016
19 травня в ДНЗ святкуватиметься Всесвітній день вишиванки
19 травня одягни вишиванку!!!!!!!!

Всі новини